Pondelok
26°C
jasná obloha
Dnes otvorené - 
10:00 - 20:00
Otváracie hodiny
Welten klub
Po 10:00 - 20:00
Ut - Ne 08:00 - 20:00
Welten reštaurácia
Po 10:00 - 20:00
Ut - Ne 8:00 - 20:00

GC Welten po piatich rokoch znova víťazom Pohára prezidenta SKGA.

30. septembra 2020

Posledný septembrový piatok na ihrisku Red Oak v Nitre bojovalo 10 zmiešaných tímov zo šiestich klubov o titul majstra v súťaži klubových družstiev mládeže. Keďže tento rok mohli hrať mladí hráči až do veku 16 rokov (rok predtým iba do 14 rokov), za GC WELTEN sme vyslali až 2 družstvá v zložení:

  1. družstvo: Matúš Kudláč HCP +1.4, Rebecca Ann Náhliková HCP 2.7, Gabriel Onduš HCP 2.8, Mihálek Tomáš HCP 5.7, nehrajúci kapitán Ján Kudláč a poradca družstva Peter Bučko.
  2. družstvo: Matej Neštický HCP 7.2, David Steven Náhlik HCP 9.5, Malichová Valentina HCP 9.9, Karolína Sára Nitková HCP 29.3 (nahradila chorého Tibora Kutáka ml. HCP 10.8), nehrajúci kapitán Milan Neštický a poradca družstva Laura Náhliková.

Pohár prezidenta SKGA sa hrá systémom, že každé 4-členné družstvo hrá 2 individuálne jamkovky  a 1 foursome (dvaja hráči hrajú striedavo jednou loptičkou) proti vylosovaným súperom z ostatných družstiev. Za víťazstvo v jamkovke alebo foursome dostane družstvo 1 bod, remíza má hodnotu 0,5 bodu, takže jedno družstvo môže získať maximálne 3 body.  Proti sebe nemôžu hrať hráči z toho istého klubu alebo z družstiev, ktoré minulý rok skončili na prvých troch miestach. Losuje sa každá jamkovka a foursome samostatne, takže jedno družstvo môže mať súperov z viacerých klubov. Hra sa začína kanón-štartom a výsledné poradie sa určí podľa počtu získaných bodov.

Predpoveď počasia bola veľmi zlá, našťastie skutočnosť počas turnaja bola trochu lepšia. Hráči prvú polovicu svojich zápasov absolvovali v jemnom daždi, aj keď v nepríjemnom vetre. Neskôr dážď zosilnel, ale ku koncu prešiel len v jemné mrholenie.

Napriek nepriazni počasia malo naše prvé družstvo po minuloročnom treťom mieste tie najvyššie ambície. Rovnaké ambície však samozrejme mali aj obhajca titulu Golf Trnava a minuloročný strieborný Penati Golf Club, ktorí vyslali do bojov tiež po 2 družstvá.

Losovanie nášmu 1. družstvu prialo a nedostalo papierovo ťažších súperov. Presvedčivo vyhralo všetky svoje zápasy a tak celkovo získalo 3 body. Hráči v dobrej nálade čakali, ako dopadnú ostatné zápasy a či aj nejaké iné družstvá získajú 3 body a bude musieť byť rozstrel.

Matúš Kudláč bez jediného zaváhania porazil papierovo oveľa slabšieho súpera z Trenčína s HCP 27.1. Vyhral tak rýchlo, ako len je to v jamkovke možné – 10-up už 8 jamiek pred koncom.

Rebecca Náhliková mala solídneho súpera z Borše s HCP 7.1 a určitá nervozita a neskúsenosť sa na ešte len 12-ročnej hráčke prejavili zbytočnou stratou jednej jamky zodvihnutím loptičky na gríne pred doklepom do jamky bez súhlasu súperky. Nepoložilo ju to však a bojovala ďalej, pričom dobrou hrou aj s podporou trénera Petra Bučka ako poradcu družstva nakoniec zvíťazila 4-up 3 jamky pred koncom.

Gabriel Onduš a Tomáš Mihálek uvedomujúc si svoju zodpovednosť svoj foursome proti hendikepovo slabším hráčom z Borše začali nervózne a nevyužili prvé príležitosti na získanie jamiek. Za podpory kapitána Jána Kudláča spolu s diváckou podporou rodičov sa chlapci nakoniec upokojili a presnými Gabovými nahrávkami a skvelými Tomášovými patmi postupne získavali bod za bodom, aby nakoniec vyhrali 6-up 5 jamiek pred koncom, pričom v zápase stratili iba jednu jamku.

Naše 2. družstvo si vylosovalo hendikepovo silnejších hráčov, napriek tomu vybojovalo pekné delené 6. miesto spolu so Skalicou si ziskom 1 bodu.

O ten bod sa postaral David Náhlik v singli s hendikepovo podobným hráčom z družstva Trnava 2. David hral stabilne dobre a vďaka lepším nervom nakoniec vyhral rovnako ako sestra 4-up 3 jamky pred koncom.

Matej Neštický hral singel proti Andrejovi Chocholovi z 1. družstva Penati s plusovým HCP. Žiaľ ani podpora otca v roli kapitána nepomohla prekonať hendikepový rozdiel, ale Matej bojoval statočne a vydržal odolávať Andrejovi oveľa dlhšie, ako sa očakávalo. Prehral 4-down až 3 jamky pred koncom.

Vava Malichová a Kaja Nitková hrali foursame proti hendikepovo silnejšej dvojici dievčat z družstva Penati 2 a aj napriek tomu hrali vyrovnaný zápas až do konca. Prehrali 2-down na poslednej jamke.

Ako sa dalo očakávať, skóre 3 body získali okrem nášho aj prvé družstvá Golfu Trnava a Penati. Nasledoval rozstrel o prvé a druhé miesto, do ktorého kapitáni nominovali jedného zástupcu za každé družstvo.

My sme do rozstrelu vyslali najskúsenejšieho Matúša Kudláča, Penati nasadilo tiež svojho papierovo najsilnejšieho hráča 16-ročného Andreja Chochola. Celkom sa nám hodilo, že Andreja predtým potrápil a snáď aj unavil Matej Neštický z nášho 2. družstva. Zato Trnava zataktizovala a namiesto papierovo najsilnejšieho 13-ročného Tomáša Šmičeka, ktorý nemohol veľmi trénovať pred turnajom kvôli chorobe, vyslala 12-ročného Václava Švuba. Vašo už vyhral svoj individuálny zápas, v ktorom hral veľmi dobre, a navyše mal výhodu kratších červených odpalísk (chlapci od 13. rokov hrali zo žltých).

Rozstrel sa začínal na jamke číslo 10 a v prípade potreby sa malo pokračovať na jamke číslo 18 a tak dookola až do rozhodnutia. Poradie v rozstrele sa losovalo a Matúš mal odpaľovať ako prvý v poradí. Zobral drevo, aby neriskoval bunker a napriek tiaži zodpovednosti a veľkému davu divákov ukázal pevné nervy a poslal svoju loptu na stred ferveje. Druhou ranou si prihral na grín cca 4 m od jamky. Aj keď potom pat na birdie nepremenil, na par mu zostal pohodlný asi 35 cm doklep. Andrej Chochol na tee-čku zariskoval, zobral drajver, ale nevyplatilo sa mu to a vyhodil loptu do rafu napravo od ferveje, odkiaľ si nedokázal prihrať na grín. Ani následný čip mu do jamky nepadol, takže zapísal bogey. Vašo Švub si prihral drajverom na ľavú stranu ferveje a druhou ranou sa dostal na grín cca 3,5 m od vlajky. Ale pre neskúsenosť a z toho plynúcu veľkú nervozitu nakoniec zahral až 3 paty a zapísal tiež bogey. Matúš následne v napätom tichu bez najmenšieho zaváhania alebo viditeľnej nervozity doklepol do víťazného paru a oslavy Weltenu sa mohli začať.

Rozstrel potom pokračoval súbojom o 2. miesto na niekoľkých ďalších jamkách, pričom sa stihol strhnúť ešte 15 minútový totálny lejak. Andrej Chochol nakoniec vyhral až na 5. jamke rozstrelu a papierovo najsilnejšie družstvo Penati 1 skončilo znova iba na druhom mieste, rovnako ako minulý rok. Prekvapujúci víťaz z minulého roku, družstvo Golf Trnava 1, sa tak muselo uspokojiť až s tretím miestom.

Taký dobrý deň na golfe, ako v Nitre zažil Matúš Kudláč, sa golfistovi nepritrafí často. Hral sústredene, bez veľkých chýb a maximálne efektívne. Potreboval najmenší možný počet 11-tich jamiek, aby vyhral jamkovku aj troj-rozstrel. Na výbornú zvládol ťarchu najväčšej zodpovednosti najlepšieho a najskúsenejšieho hráča Weltenu a môže byť na svoj výkon právom hrdý.

Podobne Rebecca Náhliková zvládla svoju časť zodpovednosti výborne, jasne vyhrala svoju jamkovku a zaslúžila sa o víťazstvo družstva rovnakou mierou. Jej výkony z tejto sezóny sú prísľubom do budúcna nielen pre klub, ale najmä pre ňu samotnú. S každou takouto skúsenosťou stúpa jej hráčska sebaistota, ktorú bude môcť zúročiť na ďalších turnajoch.

Gabo Onduš s Tomášom Mihálekom tiež na výbornú zvládli svoju úlohu a zaslúžili sa tak o víťazstvo družstva. Napriek ich trochu kolísavej forme v tejto sezóne obaja podali vo foursome veľmi zodpovedný vyrovnaný výkon a držíme im palce, aby tak dobre dokázali hrať aj na individuálnych turnajoch.

Ďakujeme hráčom za skvelé reprezentovanie a zisk Pohára prezidenta pre klub GC WELTEN. Rovnako ďakujeme aj hráčom 2. družstva. Bojovným výkonom dôstojne reprezentovali klub a nechýbalo veľa, aby sa umiestnili ešte vyššie.

David Náhlik svojím víťazstvom určite získal veľkú motiváciu zlepšovať svoju hru. Matej Neštický zviedol pekný súboj s hráčom s plusovým HCP a môže mu to pomôcť získať hráčsku sebadôveru a chuť do ďalšieho tréningu. Vava Malichová aj s Kajou Nitkovou podala výborný výkon a možno len malý kúsok šťastia chýbal, aby sa im podarilo uhrať remízu alebo aj vyhrať svoj foursome. Kaji a jej otcovi zároveň ďakujeme za ochotu operatívne nahradiť chorého Tiborka Kutáka. Dúfame, že výborná nálada v tíme a pekný výsledok dodali Kaji chuť pracovať na svojej hre a zároveň spoznala nové kamarátky a kamarátov.

V neposlednom rade ďakujeme aj všetkým rodičom hráčov, obom poradcom a kapitánom, ktorí deti motivovali, povzbudzovali a podporovali na turnaji, aj pri tréningu. Bez nich by to vôbec nebolo možné.

My v klube budeme pracovať na tom, aby sme aj o rok mohli vyslať bojovať o Pohár prezidenta dve silné družstvá. Budeme vytvárať podmienky deťom, aby sa mohli zlepšovať a svojimi výkonmi spolu alebo aj jednotlivo nahradiť Matúša Kudláča, ktorý sa kvôli veku týmto víťazstvom s Pohárom prezidenta definitívne rozlúčil. Veríme, že Matúš bude pre ostatné deti vzorom, aby sa usilovali pre WELTEN rovnako ako on získať aspoň dva Poháre prezidenta SKGA, keďže už v roku 2015 ako 11-ročný bol Matúš členom víťazného družstva GC WELTEN na ihrisku Sliač – Tri duby. Vo fotkách nižšie okrem aktuálnych fotiek z Nitry nájdete aj fotku víťazného družstva z roku 2015 zo Sliača (zľava Frederika Malichová, Matús Kudláč, Nina Zrubákova a Linda Ilavská).

Link na výsledky na serveri SKGA:

http://red.skga.sk/fls//Documents/V%C3%BDsledky%20PP.pdf

 

Link na kompletnú fotogalériu z Pohára prezidenta SKGA na serveri SKGA:

https://skga.sk/fotogaleria/pohar-prezidenta-skga-2/

 

Link na článok o Pohári prezidenta SKGA na serveri SKGA:

https://skga.sk/pohar-prezidenta-skga/

Rezervácia Tee-Time Staňte sa členom